Pályázatírás
Az Európai Uniós tagságunk következtében jelentősen kibővült azon tevékenységek köre, melyet jelentős összegekkel támogatnak, külömböző pályázati rendszereken keresztül.
A gazdasági életben eltöltött évek, a sok megnyert és sikeresen lezárt pályázat tapasztalata egyértelműen bizonyítja, hogy ezeket a pénzekhez hozzá lehet jutni, el lehet költeni , illetve eredményesen fel lehet használni a vállalkozás, az termelő üzem vagy a mezőgazdaság területén.
Ha van egy megvalósítandó elképzelés, mindenképpen célszerű végigelemezni, hogy létezik-e az azt támogató pályázat.
Sok esetben teljes egészében támogatható az elgondolás, hiszen akár berendezés, jármű, gyártó eszközvásárlás, telephely bővítés mind mind a normál gazdasági folyamatokhoz tartozó folyamat.Az elemzések során kiderülhet, hogy csak egy kicsit kell átalakítani az eredeti elképzelést, lehet hogy még hozzá kell tenni valamit, vagy szét kell bontani több részre és máris beilleszthető valamely támogatáshoz.
Lényeges, hogy ha fejlesztésben gondolkodik valaki, akkor az arra szánt pénze már meg van , vagy rövid időn belül összeáll, miért ne csökkentené a fejlesztés költségét pl. vissza nem térítendő támogatással. A régebbi EU-s országokban ennek a forrásnak a kihasználása teljesen természetes, és a saját eszköz ráfordítást tudja jelentősen csökkenteni. Vannak természetesen kötelezettségek is, mint a pályázatban foglalt vállalások betartása 2-5 éven keresztül, vagy az előre tervezés. Nem szabad semmit a pályázat elfogadása előtt megvásárolni, mert utólag már az nem támogatható, tehát az ad-hoc fejlesztéseket kerülni kell.
Nagyon sok pénz van , melyre pályázni lehet! Érdemes kihasználni.